Konferencja pn. „Rzeszowskie szkoły zawodowe otwarte na rynek pracy”

Konferencja pn. „Rzeszowskie szkoły zawodowe otwarte na rynek pracy”

W jaki sposób zaszczepić w uczniach pomysł na siebie, a także jak efektywnie współpracować na linii biznes-nauka? Między innymi o tym była mowa na konferencji informacyjnej, w ramach projektu pn. „Rzeszowskie szkoły zawodowe otwarte na rynek pracy”, która odbyła się 25.05.2017 r. w Zespole Szkół Nr 7 w Rzeszowie. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Instalbud-Rzeszów Sp. z o.o.

W młodych ludziach drzemie ogromny potencjał. Zdają sobie z tego sprawę rzeszowskie przedsiębiorstwa, które coraz chętniej nawiązują współpracę ze szkołami zawodowymi. Nikt nie ma wątpliwości, w przeciągu kolejnych kilku lat będzie brakowało kandydatów do pracy – szczególnie w zawodach, które stanowią niszę na rynku. Dla przedsiębiorstw, które już teraz borykają się z problemami rekrutacyjnymi, dobrym i rozwojowym rozwiązaniem może okazać się nawiązanie współpracy ze szkołami zawodowymi. Podczas spotkania przekonywali o tym m.in. Z-ca Prezydenta Miasta Rzeszowa Stanisław Sienko, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch oraz Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop. W trakcie konferencji, przedstawiono główne założenia nowego projektu edukacyjnego, który ma na celu tę współpracę jeszcze bardziej zacieśnić oraz sprawić aby była bardziej atrakcyjna dla obydwóch stron. Głos zabrali również przedstawiciele Stowarzyszenia Klaster Edukacji Zawodowej i Technicznej, Zbigniew Pinkowski oraz Irena Jamróz, którzy zaprezentowali ofertę trzynastu rzeszowskich szkół średnich oraz szczegółowo opisali zawody w jakich kształcą. Ponadto uczestnicy spotkania mieli okazję usłyszeć od przedstawicieli kilku rzeszowskich przedsiębiorstw, jak w ich firmach, realizowane są działania na linii nauka-biznes.

Projekt „Klasa Patronacka Instalbud-Rzeszów”, który uruchomiliśmy w zeszłym roku cały czas się rozwija. Jeszcze w tym roku uczniowie będą mogli skorzystać z programu staży, a najlepszym zostanie wręczone stypendium. W przyszłym roku, uruchomiony zostanie kolejny rocznik „Klasy Patronackiej Instalbud-Rzeszów”.